استاندارد ایزو 16949

استاندارد ایزو مدیریت کیفیت صنعت خودروسازی

با وجود آنکه استانداردهاى سرى ISO 9000 به دليل ماهيت مستقل خود، براى بسيارى از نهادها به عنوان پايه و اساس ساخت سيستم مديريت کيفيت قرار گرفته، اما برخى از حوزه هاى اقتصادى به خصوص، مانند صنايع خودرو، که علاقه بيشترى به برآورده شدن خواسته هاى کيفى خود دارند اقدام به تدوين الزامات ويژه خود نموده اند و اجراى اين خواسته ها را براى تامين کنندگان خود الزام نموده اند.

از آنجا که تعداد اين الزامات سبب بروز مشکلاتى در خصوص ارزيابى مکرر خواسته هاى متفاوت براى قطعه سازان طرف قرارداد , خودرو سازان مختلف شده است . بررسى ها براى حل اين مشکل منجر به تشکيل گروه کارى بين المللى صنعت خودرو (IATF‌) گرديد که اين گروه کارى با همکارى کميته فنى 176 سازمان بين المللى استاندارد (ISO ) اقدام به يکپارچه سازى الزامات خودروسازان جهان گرديد. ماحصل اين تلاش انتشار مشخصه فنى ISO/TS 16949 در تاريخ 1/3/1999‌ گرديد. در تدوين اين مشخصه فنى مراجع ذيل به کار گرفته شده است:

1- سرى استانداردهاى بين المللى مديريت کيفيت ISO 9000

2- نظامنامه هاى مرجع IATF در مورد ISO/TS 16949

3- نظامنامه هاى مرجع خودروسازان آمريکايى (سرى QS 9000)

4- نظامنامه هاى مرجع خودروسازان ايتاليايى (سرى AVSQ )

5- نظامنامه هاى مرجع خودروسازان فرانسوى (سرى EAQF)

6- نظامنامه هاى مرجع خودروسازان آلمانى (سرى VDA)

مزایای بکارگیری استاندارد تی اس:

1- انطباق کامل با استاندارد ISO 9001:2008 و قابلیت تلفیق به خصوص برای واحدهای تولیدی که هم برای صنعت خودرو و هم خارج از آن فعالیت می نمایند.

2- قابلیت انطباق و سازگاری با استاندارد مدیریت ، زیست محیطی ، ISO 14000

3- استقرار یک سیستم مدیریت کیفیت فرآیند گرا که متضمن ایجاد بهبود مداوم در سازمان و حرکت به سمت مدلهای TQM و تعالی سازمان است.

4- پذیرش این سیستم توسط گروه های خودرو سازی ایرانی (ایران خودرو، سایپا،  کرمان خودرو و….)

5- استفاده از مزایای عمومی سیستمهای مدیریت کیفیت

 

در صورتی که نیاز به مشاوره و استقرار فیزیکی استاندارد ایزو مدیریت کیفیت صنعت خودروسازی توسط کارشناسان ایزو مستر دارید می بایست از سربرگ فروش و خدمات گزینه مشاوره ویژه را انتخاب نمایید.

جهت اخذ گواهینامه ایزو بین المللی کشور یا AB مورد نظر خود را با کلیک بر روی هر کدام از گزینه های زیر انتخاب نمایید این مبالغ مربوط به سایز سازمان کوچک و متوسط میباشد در غیر این صورت با کارشناسان ما مشاوره نمایید.

دیدگاه ها:

درخواست های ثبت شده

سبد خرید خالی است

عضویت در خبرنامه سایت

ایمیل خود را وارد و کلید اینتر را فشار دهید
آموزش مجازی

 

شناسه ملی اینترنتی

 

راهنمای مسافرت، مهاجرت، بورس تحصیلی